Kombi ve Petek Temizliği

Petek temizliğinin önemini sizlere kısaca şöyle açıklayabiliriz. Petek içerisinde ısınmayı sağlamak için kullanılan şey şebeke suyudur. Şebeke suyu içerisindeki kireç ve toprak atıkları peteklerin içerisinde birikerek orada bir tabaka oluştururlar. Gün geçtikçe bu tabaka kalınlaşarak peteklerin ısınmasını ve dolayısıyla da ortamın ısınmasını engeller. Siz de ısınmak için kombinin derecesini yükseltirsiniz. Kombinin bakımını yaptırdığınız halde neden ısıtmadığı konusunda düşünmeye başlarsınız. Ama aslında düşünmeniz gereken şey başkadır. Acaba petekler neden ısıtmıyor, peteklerde mi bir sorun var sizin sormanız gereken asıl soru budur. Eğer peteklerin sadece belli bir kısmı ısınıp yarıdan aşağısı ısınmıyor ise peteklerin altı ısınmıyor ise, kombi sürekli arıza veriyorsa ve kombinin filtresi sürekli tıkanıyor ise işte o zaman sorun petekler dedir. Bu sorunun kesin çözümü de uzman ekip arkadaşlarımız yapacağı petek temizliğindedir.

Doğru Şekilde Yapılan Petek Temizliğinin Önemi?

  • Petek temizliği ile petek içerisindeki var olan bütün atıklar temizlendiği için peteğin her yeri kolayca ve çabucak ısınır. Bu sayede de odanız ve eviniz daha çabuk ısınır.
  • Kombi daha verimli çalışır ve sık sık arıza yaşanmaz.
  • Peteklerin içi temizlendiği için kombinin derecesini yükseltmenize gerek kalmadan oda kısa sürede ısınır. Bu da tabi ki doğalgaz faturanıza yansır.
Petek Temizliği

Petek Temizliğinin Yararları

  • Sağlıklı yapılan tesisat ve petek temizliği bazı kullanım alanlarında %30 kadar tasarruf sağlamaktadır.
  • Kalorifer peteklerinin tıkanmasına neden olan tortu ve kireçler, makineli sistem ile temizlenir suyun bütün peteklere ulaşması sağlanır.
  • Temizliği yapılmayan petekler daha fazla enerji harcar ve bizi daha az ısıtır. Oysa temizlenen petekler gereksiz enerji kullanımının önüne geçer ve daha iyi ısınmayı sağlar
  • Tesisata zerk edilen kimyasal peteklerin içinde biriken, tortu, kir, pas gibi peteklerin ısı iletimini azaltan elementlerin çözülmesini sağlayarak daha randımanlı ısınmanızı sağlar. Bu kimyasal karışım peteklere zerk edilir. Bir hafta sonra petek temizliği işlemi için yetkili firma tarafından tesisat suyunuz değiştirilir ve kaloriferin içinde biriken hava alınır.
  • Kombinin bakımı kadar randımanlı ısınmak için petek temizliği yaptırmanız hem daha düşük ısılarda daha verimli ısınmanızı sağlarken aynı zamanda kaloriferlerin ömrünü uzatır. Hem daha iyi hem daha ekonomik ısınmak için kombi bakımı yanında petek temizliğini ihmal etmeyin.